Kam sa podela V.liga?

Historicky sa štruktúry futbalových súťaží menia viac, či menej s ohľadom na regionálne potreby, reorganizácie najvyšších súťaží, alebo len tak.

Genéza vývoja však vždy ponecháva určitú logickú postupnosť a po okresných súťažiach nasledujú krajské. Či sa krajské súťaže nazývajú Majstrovstvá kraja, I.A trieda, alebo ako je tomu teraz V.liga nie je podstatné. Podstatná je ale vždy kvalita a s ňou spojená atraktívnosť súťaže. Nie je to až tak veľmi dávno, čo krajská súťaž, v tomto prípade V.liga západ ZsFZ mala v sebe určitý regionálny náboj a kvalitu  vyššiu od okresných súťaží. Určité nepochopiteľne pochopiteľné kroky však v posledných rokoch spôsobili, že sa v tejto súťaži začal znižovať nielen počet účastníkov, ale úmerne s tým aj spomínaný atribut kvality. 
Archív futbalnetu nám siaha do roku 2013 v ktorom štartovala V.liga západ so šestnástimi účastníkmi a rovnaký počet mužstiev hralo v súťaži okresu Senica. VI.liga, ako sa nazýva teraz majstrovstvo okresu Senica si tento počet uchovala až do tohtoročnej sezóny, keď bola pre veľký počet účastníkov (20 mužstiev) rozdelená na dve skupiny po desať. Naopak krajská V.liga západu od spomínaného roku 2013 nikdy nemala rovnaký počet mužstiev, ako v minulej sezóne a vždy sa ich množstvo znižovalo. Svojho takmer pochovania sa dočkala v roku 2018, keď súťaž po predošlej sezóne s dvanástimi účastníkmi opustilo sedem mužstviev. Postupujúcim do IV.ligy boli Veľké Kostolany regionálne prislúchajúce do okresných súťaží v ObFZ Trnava a zostupujúcim opäť z ObFZ Trnava Krakovany. Mimo týchto logických presunov zo súťaže odišli Drahovce (11.miesto), Križovany (9.miesto), Zvončín (3.miesto), všetci do VI.ligy  MO Trnava. Spartak Šaštín Straže (6.miesto) a Oreské (4.miesto) sa prihlásili do VI.ligy MO Senica. Jediným nováčikom v tejto zúboženej lige bolo Brodské, ktoré dostalo možnosť doplniť V.ligu i keď skončilo v majstrovstvách okresu na druhej priečke. Jedným z nešvárov, ktoré zapríčinili vyprázdňovanie V.ligy bol i Družstevník Radimov, ktorý od sezóny 2014-15 bol štyri razy po sebe víťazom MO Senica, no nikdy nepostúpil, pretože nedokázal naplniť kritérium mládežníckych mužstiev. V.liga od víťazných radimovských sezón začala postupne riednuť,

  • 2014-15 (15.mužstiev)
  • 2015-16 (14.mužstiev)
  • 2016-17 (12.mužstiev)
  • 2017-18  ( 6 mužstiev)


Záchrany sa dočkala v roku 2019, keď ju orgány dokázali naplniť až na trinásť účastníkov, no od tohto roku opäť každoročne klesá až na tohtosezónnych osem klubov. Vízia do budúcnosti však nie je ružová a už teraz hrozí scenár, ktorý ak sa naplní bude pre túto kedysi atraktívnu krajskú súťaž hrozivý. Pre pandémiu, ako jeden z mnohých, zastavil svoje súťaže ObFZ Senica, takže postupovať automaticky na základe umiestnenia nebude nikto. Naopak, odolať tlaku postupuchtivých mužstiev nedokázal ZsFZ a pustil svoje súťaže po zlepšení pandemickej situácie až za hranu regulérnosti a umožní  vyššie postúpiť víťazom súťaží, ktoré sám riadi. To znamená, že z V.ligy západ postúpi jeden kandidát, vopred už avizovali neprihlásenie do nej Voderady a postúpiť ako víťaz z okresov nemá kto. Z osemčlennej skupinky sa črtá zatiaľ šestica, čo je trocha viac ako do maryášu. Nieje to však zďaleka všetko. Na základe zúfalého volania po riešení, či neriešení od kompetentných prišiel na ZsFZ  list od vedenia Iskry Horné Orešany, aby zodpovedné orgány začali konečne riešiť túto zúfalú situáciu so zúfalou ligou, inak hrozí, že sa ani oni do V.ligy pre sezónu 2021-22 neprihlásia. Antipatie voči nízkemu počtu mužstiev v budúcej sezóne vyjadrilo aj vedenie Baníka Brodské. Verejným listom na ZsFZ a podporou Horným Orešanom sa pripojila aj Iskra Holíč, ktorá sa v V.lige ocitla po vyradení Beluše z III.ligy, Holíča zo IV.ligy a po spätnom zaradení Beluše do III.ligy Iskru zo záhoria do IV.ligy nikto i napriek žiadostiam a urgenciám nevrátil. IV.liga sa hrala rok s nepárnym počtom a pre tento dôvod bol do nej rozhodnutím od stola zaradený Družstevník Radimov, ako vedúce mužstvo anulovanej a zastavenej súťaže V.ligy západ 2019-20. 
Aby sme sa však vrátili k problému V.ligy západ, ZSFZ zvolalo na 8.6.2021 do Nitry stretnutie mužstiev tejto súťaže a riadiacich orgánov, aby dalo najavo svoj záujem, riešiť tento problém a pohnúť sa s ním ďalej. Treba však podotknúť, že na vlásku už dlhé obdobie visí avizovaná kompletná reorganizácia futbalových súťaží, no pandemická situácia bola zrejmä príčinou, prečo tieto plány ostali len na papieri. Spomínané stretnutie v Nitre taktiež ako jednu z viacerých príčin označilo nepostupovanie víťazov z majstrovstiev okresu (3x Radimov a 1xZavar) a úlohu riešiť situáciu presunulo na ObFZ Senica a ObFZ Trnava. Na základe toho sa uskutočnilo ďalšie stretnutie tentoraz v Senici 15.06.2021 s vedením ZsFZ, ObFZ Senica, ObFZ Trnava a zástupcami mužstiev V. a VI.ligy z týchto regiónov. 02 obfz 15062021

Diskusii predchádzali príhovory s obsahom problematiky od predsedu ZsFZ Ladislava Gádošiho, sekretára ZsFZ Ľubomíra Zabojníka, predsedu ObFZ Senica ing. Mirolava Gučka a predsedu ObFZ Trnava Vladimíra Hracha. Všetci spomínaní úpenlivo žiadali mužstvá z okresu, aby sa nebáli postupu a skúslili túto súťaž v nasledujúcej sezóne hrať. Argumentov, odrádzajúcich mužstvá od využitia postupu, či ponuky doplniť súťaž bolo viac, no najčastejším boli zvýšené náklady na účasť v súťaži, či už na odmenách delegovaným osobám (VI.liga dvaja rozhodcovia, V.liga traja rozhodcovia a delegát), alebo znížením zisku menším počtom derby zápasov. Argument, že nemajú mládežnícke mužstvo kupodivu nepredložil nikto, lebo veľká väčšina sa (vďaka im za to) deťom a mládeži ako tak venuje a dokonca i štyristo obyvateľové Rybky zrejme prihlásia prípravku, žiakov a i dorast. Práve naopak, takmer všetci i neskoršej diskusie zúčastnení kritizovali kluby bez čo i jedného mládežníckeho mužtva, že im odchovancov s prispením benevolentného prestupového poriadku odkupujú za zlomok ceny, ktorú do mládeže venovali. Nepochopeniu sa dočkala i chvála predsedu ZsFZ pána Gádošiho za vyriešenie problému s mládežou na radimovský klub, ktorý ani jedno svoje mládežnícke mužstvo nemá. Možno nitriansky predseda danú situáciu len nevidí, alebo jednoducho o nej nieje dostatočne informovaný. 
Srdcu lahodiacim príhovorom s priehrštím argumentov sa prihovoril starosta obce Mokrý Háj pán ing. Pobuda Peter. Klub z jeho obce je niekoľkoročným účastníkom V.ligy a čerstú skúsenosť s porovnaním návštevy zápasu V. a VI.ligy vnúkol všetkým, ktorí krajskou súťažou opovrhujú. Podotkol, že mierne zvýšené náklady medzi oboma súťažiami stoja za zvýšenie komfortu s viacerími rozhodcami a povinnosť kamerového záznamu nieje na záťaž, ale ako preventívna ochrana pred vandalizmom, slabším výkonom arbitrov, alebo dokonca prehnanou tvrdosťou aktérou stretnutia. Zvýšený počet derby zápasov a tým pádom i zníženie nákladov na cestovanie dosiahneme predsa, ak v krajskej súťaži bude čo najviac mužstiev z nášho okresu, podotkol starosta Mokrého Hája.
Ani toto pracovné stretnutie rozuzlenie, čo s piatou ligou neprinieslo a zamrzela nízka účasť klubov hrajúcich majstrovstvá okresu. Márne, všetci účastníci týchto súťaží sa cítia v nich komfortne, majú relatívne nižšie náklady, hojnú nedeľnú návštevu a ak sa necítia zostupom ohrození, sú vo vodách ktoré im prinášajú osoh a zábavu s prihliadnutím na pomer cena/výkon. Ak po nich potrebu relatívne vyššieho komfortu nežiada nikto, nemusia sa ničoho obávať, len ak by prišla avizovaná reorganizácia, ktorá by údajne mohla okresné súťaže výrazne okresať a vypadávať by mohlo viacero klubov. Potom je lepšie pre reorganizáciu vypadnúť z piatej ligy do okresu ako z okresu nadol, ale to sú čisto hypotetické otázky. Všetkým mužstvám v majstrovstvách okresu bude doručený dotazník s otázkami kde chcú hrať najbližšiu sezónu. V Holíči to máme každý rok jasné, dáme si prihlášku aj do IV.ligy severozápad, od kiaľ nás neprávom preradili nadol.

 

baner holic

banner futbalnet