Ako tréner začiatočník som nečakal takú šnúru

Sezóne 2021/22 predchádzalo turbulentné obdobie, keď sme do samého začiatku nevedeli, kde budeme hrať, či v V.lige Juh, VIII.lige ObFZ Senica,

alebo Majstrovstvách okresu teda VI.lige ObFZ Senica. Nakoniec vyhrala asi varianta najlepšia z najhorších a už zbytočne preplnený okres doplnili na stav 22 mužstiev Holíč a Mokrý Háj. Po rozpačitom začiatku sezóny, keď si Iskra Holíč pripísala štyri body za jednu výhru a jednu remízu a mala nelichotivé skóre 5:20, zlomila väz trénerovi Hyžovi Vladimírovi krutá domáca prehra s Rohovom 0:4. Mužstvo od tejto chvíle prebral ako hrajúci tréner Roman Konečný a bez straty jediného bodu ju priviedol až na druhé miesto po jesennej časti. Na hru sa bolo radosť pozerať a náročný holíčsky divák sa začal vracať. Je  na mieste tvrdenie s istotou hraničiace, že ak by sme s takouto hrou hrali V.ligu západ, bojujeme o postup do IV.ligy, ktorá je cieľom vedenia klubu i fanúšikovskej obce. Na trénerské pocity po jesennej časti sme sa osobne spýtali Romana Konečného. 
kondas 2020
Prebral si A mužstvo v hrozivom rozpoložení a nelichotivom umiestnení v tabuľke, ako si sa cítil?

 1. Áno, bolo to pre nás všetkých dosť  nepríjemné. V prvom rade musím povedať, že tam zohrala veľkú rolu situácia, že sme do posledných chvíľ nevedeli, čo budeme hrať, alebo či vlastne budeme niečo hrať. V hre bola VI. ba dokonca až posledná VIII liga. Úvaha bola aj o vynechaní tejto sezóny, no napokon sme skončili v VI.lige, čo sme sa dozvedeli v hodine 12- tej. Tréningy boli rozpačité, viac sa rozoberala situácia, ako sa trénovalo, niektorí hráči odišli a my sme sa to snažili zlepšiť už počas začatej sezóny. Hráči tak nemali plnohodnotné tréningy a dobre vieme, že už aj v nižších ligách sa futbal bez tréningu hrať nedá. Vtedajší tréner Vladimír Hyža mal veľmi ťažkú situáciu, hráči neboli dostatočne pripravení na majstrovské zápasy a to sa odzrkadlilo aj na výsledkoch. Sedem zápasov s len štyrmi bodmi bolo veľmi nelichotivé pre nás a prenesene určite i na naše mesto. Po konzultácii s trénerom Vladimírom Hyžom sme sa dohodli ukončiť spoluprácu a prevzal som mužstvo ja. Bola a stále je to pre mňa veľká výzva, lebo som tréner začiatočník a nemal som žiadne skúsenosti s mužským futbalom. Dovtedy som trénoval len deti. Hneď prvý deň, ako som prevzal mužstvo, sme si urobili poriadok v kabíne, negatívne vplyvy sme odpratali a začali sme úplne od začiatku, Nastolil som určitú hernú a aj tréningovú víziu, začali sme viac s kondičnými tréningami a s herným systémom, ktorým by sme sa chceli uberať. Samozrejme, každý tréner potrebuje čas na vysvetlenie a pochopenie svojho herného štýlu, čo a ako chceme hrať. Neočakával som, že hneď moja premiéra ako trénera dopadne víťazne, ale to nás ako mužstvo nakoplo a hráči veľmi rýchlo pochopili, čo treba hrať. Kabína sa začala nabíjať pozitívnou energiou, tréningy nás veľmi stmeľovali a začala sa tvoriť dobrá partia V zápasoch hráči robili to, čo sme si povedali a výsledok sa dostavil víťazstvami. Som rád, že mužstvo začal baviť futbal a teší sa z neho aj po nelichotivej situácii, aká bola pred sezónou.

 2. Pod tvojím vedením mužstvo nestratilo ani bod a vyhralo všetkých dvanásť zápasov, ako to hodnotíš?
  Ja ako tréner začiatočník som ani vo sne neočakával, že budeme mat šnúru 12 zápasov bez straty čo i len bodu. Samozrejme ma to veľmi teší, ale táto šnúra je výsledkom všetkých, čo sa o tom podieľali. Hráči začali tvrdo pracovať na tréningoch, počúvali a napĺňali víziu, ktorú od nich očakávam. Vznikla dobrá partia, ktorá sa tešila na každý tréning a zápas a ktorá ťahala za jeden povraz. Každé víťazstvo nás nabíjalo pozitívnou energiou. Som presvedčeným, že ak by sme hrali v V.lige predvádzanou hrou bojujeme o postup do IV.ligy. žiaľ nás postihlo to, čo sme my nezavinili.

 3. Odišiel najlepší hráč mužstva Marek Spazier, bude nehraditeľný?
  Odišiel druhý najlepší hráč, až po mne (smiech),  samozrejme Marek nám bude určite veľmi chýbať, chýbať budú jeho góly aj on ako samotná osobnosť, no musíme sa s tým vysporiadať a nájsť za neho vhodnú náhradu.

 4. Ako prebieha zimná príprava a našli sa nový hráči?
  Zimná príprava prebieha v domácich podmienkach, kde využívame malú umelú trávu a raz do týždňa sme využívali veľkú umelú trávu v Skalici. Síce máme aj my nové veľké umelé ihrisko spĺňajúce vysoké kvalitatívne kritériá, musíme sa naň len pozerať, nemôžeme ju žiaľ zatiaľ využívať, lebo nie je údajne ešte skolaudovaná. To nás všetkých veľmi mrzí z dôvodu sťaženia tréningového procesu. Príprava prebieha nad moje očakávanie dobre, vyhýbajú sa nám našťastie zdravotné problémy zapríčinené touto dobou, hráči pracujú na sto percent. Mužstvo sme doplnili novými hráčmi, ktorí by mali byť prínosom, prišiel  stredopoliar Tomáš Daniel z Brodského, navrátilec z Veľkej nad Veličkou  záložník Alexander Žák, a z maďarského Gérce ukrajinec Yarish Volodymyr so skúsenosťami i zo IV. ukrajinskej a maďarskej ligy. Skúšame aj Martina Mikuliča z Borského Svätého Jura. Okrem spomínaného Spaziera neodišiel nik a dúfam, že to tak i ostane. Po zraneniach by mohli začať prípravu Marek Dufek a Roman Hlaváč. 

 5. Na akých postoch ťa tlačí Achilova päta?
  Problém máme po odchode Mareka Spaziera v útoku, kde hľadáme vhodného hráča, ktorý by ho nahradil. Pevnú istotu nemáme ani v druhom útočníkovi Jarovi Martinusíkovi, lebo sa pripravuje na MS v hokejbale.

 6. Ako si s prípravou spokojný?
  Aj keď to výsledkovo nevyzerá dobre, prehrali sme v Kopčanoch aj so Smolenicami a vyhrali sme vysoko len s Petrovou vsou, výsledky v tomto prípade nie sú dôležité. Dôležitá je konsolidácia systému hry, jednotlivých postov pre novicov a pochopenie systému, ktorý chcem aby sme hrali. Až na spomínanú absenciu veľkej umelej trávy v holíčskom športovom areály, ktorú sme museli nahrádzať skalickou umelkou som s prípravou a účasťou na nej vcelku spokojný.
 1. Čo očakávaš od jarnej časti sezóny?
  Očakávam od nej predovšetkým pokračovanie v nastolenom trende z jesene. Našim cieľom je určite účasť vo vyššej lige, no nemáme to ani vo vlastných rukách, pretože ešte stále sa nevie, či sa V.ligu západ opäť podarí zložiť.

 2. Aké sú ambície a tvoje plány na umiestnenie a predvádzanú hru? 
  V prvom rade chceme hrou vrátiť fanúšika na štadión, predvádzať atraktívny futbal, na ktorý budú radi chodiť nielen holíčsky fanúšikovia, ale i priaznivci futbalu z okolia.  A určite je prvoradým cieľom spraviť maximum pre to, aby sme čo najskorej hrali opäť IV.ligu, ktorá svedčí nám, ale i mestu akým Holíč je.

 

baner holic

banner futbalnet