Pomáhať v núdzi, by malo byť ľudskou prirodzenosťou

V týchto dňoch celý svet po tom, čo naše zmysly každodenne sledovali dianie v súvislosti s koronakrízou, upiera oči na východ a na správy o krutej vojenskej agresii páchanej na nezávislej Ukrajine.

01 ukrajinci 06032022

Samostatný štát čelí už viac ako týždeň vojenskej agresii Ruska pod vedením ich prezidenta Putina. Nič však nedokáže vohnať slzy do očí tak, ako keď sa ocitnete v blízkosti príbehov, v ktorých je neľudským konaním ubližované nevinným rodinám a deťom. Osemnásť šestnásťročných chlapcov z jedného futbalového ukrajinského klubu FK Desna Černigov z mesta asi šesťdesiat kilometrov vzdialeného od bieloruských hraníc boli na sústredení v meste Vinnytsia, keď ich tesne pred odchodom domov zasiahla správa, že ich mesto je pod atakom ruských vojsk z bieloruskej strany a patričné orgány Ukrajiny im neodporúčajú návrat domov a nariadili ich evakuáciu mimo krajiny.

04 ukrajinci 06032022

Po konzultáciách najvyšších vládnych orgánov Slovenska a Ukrajiny, Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny spolu s oddelením Sociálno-právnej ochrany detí a sociálnej kurately v Senici a Centra pre deti a rodiny (CDR) v Holíči prišla ako najvhodnejšia alternatíva umiestnenie chlapcov do Centra pre deti a rodiny, bývalého Detského domova Holíč. Prichádzalo do úvahy viacero alternatív, ale všade by boli chlapci rozdelení na viacero skupín. Akýmsi patrónom tejto akcie bola Ukrajinka, pani Chornei z Myjavy, ktorá tam už desať rokov žije spolu s manželom lekárom, taktiež Ukrajincom  a ich deťmi. Ubytovanie však nie je všetko, hlavne ak ide o deti resp. v tomto prípade mládež. Nakoľko sú to chlapci futbalisti,  holíčske Centrum pre deti a rodiny oslovilo neodkladne vedenie holíčskeho futbalového klubu TJ Iskra Holíč so žiadosťou o pomoc pri vypĺňaní voľného času týchto chlapcov.

02 ukrajinci 06032022

Všetci ukrajinský chlapci spolu s manželmi Chornei, zastúpením z Centra pre deti a rodiny v Holíči, boli  v zrekonštruovanej klubovni TJ Iskra Holíč v nedeľu milo privítaní vedením tohto klubu na čele s prezidentom Ing. Borisom Bízekom. Prítomní a nápomocní  boli aj súčasný hráč kádra mužov  z Ukrajiny Volodymyr Yarish a tréner U9 Felix Sloboda, ktorý s ich jazykom má nemalé skúsenosti. Preklad však zabezpečovala hlavne pani Chornei, ktorá sa musela plačúc odmlčiavať, keď tlmočila slová prezidenta klubu, že cítime ich bolesť, sme plne na ich strane a spravíme, čo bude v našich silách, aby sa tu cítili, keď nie ako doma, tak prinajmenšom určite dobre.

03 ukrajinci 06032022

Po malom občerstvení a slávnostnej ceremónii, pri ktorej prezident klubu odovzdal trom oslávencom symbolicky tričko s logom klubu a mesta, bol všetkým prítomným  predstavený areál mestského štadióna. Poďakovanie za privítanie všetkých prišlo aj od Mgr. Martina Grepiniaka, riaditeľa Centra pre deti a rodiny  v Holíči.

05 ukrajinci 06032022

Vedenie TJ Iskra Holíč spravilo rýchle kroky, aby v najbližších dňoch chlapci strávili chvíľe pod dohľadom licencovaných trénerov, absolvujú tréning s našimi dorastencami a trénerom Emilom Štefanovičom, ktorému bude nápomocný Volodymyr Yarish. Na rad však musia  prísť jednania na úrovni vedenia mesta Holíč, Centra pre deti a rodiny v Holíči a i klubu TJ Iskra Holíč, aby vznikla konsolidovaná spolupráca, ktorej cieľom bude zabezpečiť chlapcom nielen bezpečný azyl, ale i zmysluplné a bezpečné využitie voľného času. Na akú dlhú dobu to bude, nikto z prítomných zodpovedať nevedel. Jedno je však isté, pomáhať v núdzi, by malo byť ľudsky prirodzené.

08 ukrajinci 06032022

TJ Iskra Holíč ako občianske združenie sa riadi svojimi stanovami a má i vo svojej činnosti podstatu pomáhať deťom, veď ich spolu s ostatnými členmi máme skoro dvesto. Staráme sa o deti od piatich rokov a dvere sú otvorené pre všetkých, ktorí zdieľajú s nami športového ducha a chcú sa zúčastňovať na športovej činnosti, ktorou sa my v súčasnej dobe zaoberáme. Na základe ľudskosti a otvorených sŕdc chceme a musíme tým chlapcom pomôcť. Taktiež sme mnohí z nás rodičmi a tiež by sme boli radi za každú dobrú správu o svojich deťoch, ak by sme sa v podobnej situácii ocitli my. I preto im chceme poslať domov odkaz, že sa nemusia až toľko báť, že sa tu spoločne o ich deti postaráme.

06 ukrajinci 06032022

Nakoľko sa jedná o futbalovo veľmi vyspelých chlapcov, čo potvrdil i tréner dorastu po tréningu, (mužstvá v ich klube FK Desna Černigov hrajú v Ukrajine tie najvyššie súťaže), je žiadúce okrem iného zabezpečiť, aby futbalovo nestagnovali. Myslieť sa vždy však musí na ich bezpečnosť a prevzatie zodpovednosti. Prvé náznaky možnej spolupráce prišli na výjazdovom pracovnom rokovaní klubov ZsFZ, ObFZ Trnava a ObFZ Senica, ktoré riešili V.ligu západ v Jaslovských Bohuniciach na ktorom sa zúčastnilo aj vedenie TJ Iskra Holíč. Prezident klubu predostrel súčasnú situáciu novému predsedovi ZsFZ pánovi Kováčovi a ten bol naklonený nájsť nejaké riešenie. Jedným z možných by bolo zaradenie chlapcov do IV.ligy k nášmu dorastu ako nesúťažné mužstvo. Nesúťažné preto, že nikto nevie do kedy tu budú.

09 ukrajinci 06022022

Táto varianta však prichádza do úvahy len vtedy, ak by v súťaži bol nepárny počet účastníkov  a mužstvo s voľným termínom by prišlo do Holíča odohrať stretnutie s chlapcami s FK Desna Černigov. ZsFZ by sa mohlo spolupodieľať na nákladoch zápasom vzniknutých. Je to jedna z možných ciest, ale je dôležité nejaké cesty hľadať. Na to treba mať vôľu a kde je vôľa tam je cesta. Nezabúdajme, že našou spoločnou podstatou by malo vždy byť si navzájom pomáhať. Vzájomného ubližovania si je vo svete už dosť.
Ľudskosť nám musí veliť a rozum nás musí viesť. TJ Iskra Holíč je otvorené občianske združenie a pomáhanie máme nielen v srdciach, ale aj vo svojej podstate a viac ako storočnej histórii


 

baner holic

banner futbalnet