Mládež bola zanedbávaná, no situácia sa zlepšila

Milan Hlúpik je odchovancom holíčskeho futbalu a momentálne trénuje našu U8. Malo by byť predpokladom, že Holíčska Iskra mu je srdcu blízka, i keď osobne hrá v Kopčanoch.

V nadstavbovej časti VI.ligy by sa mohol predstaviť i v zápase proti naším mužom. "Áno máš pravdu Holič je moje rodné mesto, kde som futbalovo prešiel všetkými vekovými kategóriami. Nakoľko poväčšinou som svoju mužskú kariéru strávil v zahraničí a teraz v Kopčanoch, tak ponuku od prezidenta klubu Bízeka som zobral, aby som pomohol s mládežou v klube"poznamenal Milan na margo začiatku jeho angažovania sa v klube v trénerskej pozícii.

milan

Kategória, ktorú trénuje je v našom prípade špecifická. V oblasti nie je U8 v súťažiach, deti sa musia pripravovať na súťažnú záťaž bez súťažnej praxe, čo môže byť v niektorých prípradoch  zložité. "Ani by som to takto nepovedal, lebo deti v tejto kategórii sú dosť súťaživé a hravé."  

Prechod do kategórie U9, ktorá je už zaradená v súťažiach môže niektorým deťom robiť problém s aklimatizácoíou v súťažnom cykluse. "Pri sledovaní detí je vidieť posun vo futbalových schopnostiach. Ale táto otázka je skôr na trénerov U9." zhodnotil tento aspekt svojím pohľadom tréner.  Spolupráca v trojuholníku tréner - rodič - dieťa je v mládežníckych kategóriach veľmi dôležitá. Ako hodnotí jej dôležitosť vo svojej kategórii Milan? "Rodičia sú dôležitý, ale do tréningového procesu by nemali zasahovať a tým pádom by mali vkladať dôveru tréneromRodičia sú mi nápomocní, máme nastavené pravidlá, ktoré dodržiavame za čo som im vďačný podotýka tréner na margo svojej spolupráce s rodičmi.

38 iskr trening masaryk 08052019

Do Iskry sa nám v poslednom období prihlasuje čoraz viac detí, čo je vzhľadom na potrebu ich pohybu dobré. Deti musia športovať a v klube robíme maximum pre to, aby ich bolo čo najviac. Čím viac detí v najmenších kategóriách, tým väčšia šanca, že sa časom prirodzeným sitom dostane dosť detí do žiackych kategórii a dorastu. Ako tento fakt vníma tréner U8?  "Je vidieť dobrá práca trénerov a aj tým sa zväčšuje záujem o futbal v našom klubeV dnešnej dobe je pohyb dieťaťa dôležitý a je jedno akému športu sa venuje, podstatné je nech športuje,podotýka Milan pri otázke potreby pohybu detí. 
V tejto covidovej dobe neustálych uzáverov je po ich uvoľnení možný problém motivovať deti naspäť k pohybu, no našťastie u nás v Iskre tento problém nevnímame a detí je stále viac, "V mojej kategórii ja problém nemám, po uvoľnení opatrení prišli všetky deti naspäť s radosťou ba dokonca mi pribudli aj nové."  V tejto kategórii už to nie je len o učení detí ku vzťahu tréner - dieťa, ale i o koordinácii, prvých dotykoch s loptou. Deti už musia chápať úlohy na ihrisku, rolu obrancu a útočníka a základy formácie hry. Malo by to tak byť, ale momentálne všetky deti behajú za loptou, tak sa snažíme im vysvetliť v prvom rade princíp hry." poznamenal mládežnícky tréner. Každý tréner má svoj pohľad na skladbu tréningu, ale i na celú koncepciu. Či je niečo, čo by zmenil v Iskre pri práci s deťmi Milan poznamenal: " Myslím si že asi nič, tréneri vedia čo majú robiť a majú plnú podporu aj od vedenia." 

22 iskricka 31032019

Vedenie klubu sa snaží nastaviť aj vnútornú komunikáciu v klube cez pravidelné trénerské porady a rodičovské združenia. Je to vnímané v klube i verejnosti veľmi pozitívne. "Veľmi pozitívne to hodnotím i ja. Komunikácia vedenie klubu - tréner - rodič je vždy dôležitá." podotkol na túto tému.
Celý svoj mládežnícky život prešiel futbalovou Iskrou Holíč. Ťažko sa porovnávajú obdobia, hlavne ak je medzi nimi rozdiel desaťročí, no vždy má na to každý svoj pohľad a s odstupom času to hodnotíme všetci nejako. Ten svoj nám prezradil aj Milan: "Myslím si, že mládež tu bola v minulosti zanedbávaná. Vďaka novému vedeniu sa situácia podstatne zlepšila a je to vidieť na náraste detí v klube." Nostalgické spomienky na detstvo v spojení s Iskrou má každý, kto v nej vyrastal, na čo najradšej spomína tréner našej U8? "Na žiacku kategóriu, kde sme tvorili veľmi dobrú partiu a v mužskom futbale na partiu Holíčanov, na ktorých chodili plné tribúny."  zaspomínal a zhodnotil v krátkosti. 

U8 v roku 2021

Verejnosť vždy vníma mieru úspešnoti klubu cez jej vrchol, ktorým je mužstvo mužov. Nie príliš je preto pozitívny vnem, keď muži hrajú VI.ligu i keď nie práve zásluhou vypadnutia z V.ligy a dokonca ani IV.ligu neopustili štandardným vypadnutím. Každý by chcel vidieť toto mužstvo čo najvyššie. "Myslím si že Holíču by slušala iná súťaž, ale najviac by ma potešilo vidieť čo najviac našich odchovancov v A mužstve." podotkol Milan pri téme mužskej súťaže. Verme, že sa v čo najkratšom termíne podarí zložiť V.ligu Západ, aby i naši muži mali možnosť zabojovať o návrat do IV.ligy, ktorá klubu sedí a zvykli si na ňu i nároční holíčsky diváci. Zároveň sa i Milanovi Hlúpikovi splní to, čo si pri našom rozhovore prial a v mužstve mužov uvidíme čo najviac odchovancov, ktorý si prešli celé svoje detstvo futbalovou Iskrou Holíč tak ako on a mnohí ďalší.

22 iskricka 31032019

(použité ilustračné fotografie)

 

 

baner holic

banner futbalnet